Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat


Swedish Kobujutsu Open 13 okt 2018

Wilde Berglund - Silver - kata P10

Henning Lundhagen - Silver - kata P12

Varja Berglund - Guld - Kata kadetter

Lova Berglund - Silver - Kata Senior

Leigh Lundhagen - Brons - Kata Senior

Elise Savorina - Guld - Kumite Junior -59

 


 

Stockholm Karate Cup 27 maj, 16 sept, 11 nov 2017

Diego Estavez - Brons - kata P 2006

Isabelle Ekbäck - Gild - kata F 2006

Varja Berglund - Guld - kata F 2003

Julia Ekbäck - kata F 2007


 

Solna Open 21 okt 2017

 

Deltagare från BGKA: 8 st

Julia Ekbäck - Brons - kata F10

Isabelle Ekbäck - Silver - kata F11

Leigh Lundhagen - Guld - kata DC

Mikael Melosso - Brons - kata HC

Matilda Tjerneld - Silver - kumite D -55

 


 

 Swedish Kobujutsu Open 14 oktober 2017

 

Deltagare från BGKA: 6 st

Leopold Massalsky - Guld - kumite P8

Isabelle Ekbäck - Guld - kata F11

Vaja Berglund - Brons - kata kadett 14-15år

Markus Ekbäck - Silver - kata HB

Mikael Melosso - Silver - kata HA

Mariela Alvarez - Brons - kata DA

Matilda Tjerneld - Silver - kumite D -55

Mikis Vouzounikos - Silver - kumite H +84

 


 

 Viking Karate Open 6 maj 2017

 

Lova Berglund - Brons - Kata Kadett


 

Yui Shin Kai Open - 8 april 2017

BGKA´s rekordstora team med 13 tävlande karatekas bärgade hem 7 sköna medaljer till klubben. Grymma insatser, bra jobbat!

 

Isabelle Ekbäck - BRONS - kata F10

Lova Berglund - BRONS - kata DF 14-15år

Mariela Alvarez Ferreyra - GULD - kata DC 10-7kyu

Micke Melosso - GULD - kata HD +40år

Jonas Hammargren - SILVER - kata HA seniorer

Marcus Ekbäck - SILVER - kata HC 10-7 kyu

Mikis Vouzounikos - BRONS - kumite HK +84kg

Alice Massalsky - kata F12

Julia Ekbäck - kata F9

Varja Berglund - kata F13

Diego Estevez Alvarez - kata P10

Daniella Roos - kumite DR 14-15år

Helena Massalsky - kata DD +35 år

 


 

Svenska katapokalen 25 februari 2017

Norra Europas största karatetävling med 650 deltagare från 8 länder. En ansenlig mängd medaljer bärgades hem, 6 st. Starkt jobbat!

 

Isabelle Ekbäck - SILVER - Flickor 10B

Varja Berglund - SILVER - Flickor 13A

Ella Lendin-Morris, Lova Berglund, Leigh Lundhagen - SILVER - Lagkata Damer

Leigh Lundhagen - SILVER - Damer 40-49 år

Marko Dahlman - GULD - Herrar 40-49 år

Mikael Melosso - BRONS - Herrar 40-49 år

Lova Berglund, Leigh Lundhagen - Damer kyu Seniorer

 

Rapport från Svenska Katapokalen 25 feb 2017

 


 

Yui Shin Kai Open - 2 maj 2015

5 medaljer till BGKA och flera starka insatser

Jakob Spång, dubbla 2 x guld i kata, Herrar klass A och Juniorer 16-17 år
Elisabeth Lundhagen, silver kumite +68 kg
Mikael Melosso, brons kumite -84 kg
Mathias Karlsson, brons kumite +84 kg
Daniella Roos
Varja Berglund
Lova Berglund
Fabian Franzén
Douglas Roos
 
Huvud coach:
Peter Holm

  


 

DM Stockholm / Solna Karate Cup 12/10 2013

God medaljskörd för BGKA noterades under tävlingarna: 

 

Daniella Roos - Flickor 10: silver i kata, brons i kumite
Antonia Drevenlid - Flickor 13: brons i kata, brons i kumite
Jakob Spång - Yngre Juniorer: brons i kata
Douglas Roos  - Herrar -84kg: brons i kumite
Mathias Karlsson - Herrar: +84kg: oplacerad - bronsmatch

 

Grattis till alla. Ni gör oss alltid stolta!


Svenska Katapokalen 16/3 2013

3 medaljer till BGKA och flera starka insatser

Yngre juniorer:

Jakob Spång

Flickor:
Daniella Roos
Edda Appelgren
Ella Lendin-Morris
Lova Berglund
Varja Berglund

Herrar:
Torbjörn Grahnström
Mathias Karlsson 

Lag flickor:
Edda Appelgren, Ella Lendin-Morris, Lova Berglund 

Flera starka insatser noterades och totalt lyckades BGKA samla ihop 3 medaljer

  • Varja Berglund - Guld
  • Daniella Roos - Silver
  • Mathias Karlsson - Brons

 


 

Svenska Junior Pokalen 10/11-2012

 
Inga placeringar
 

Karate Kid Cup 10/11-2012

 
Större tuffare tävling med internationellt motstånd
 
  • Antonia Drevenlid - Brons - kata F12A
  • Daniella Roos - Brons - kata F10A 
 
 

Solna Karate Cup 27/10-2012

 
  • Antonia Drevenlid (Guld - kata F12)
  • Baltsar Bengtsson
  • Edda Appelgren
  • Lova Berglund
  • Leo Grace?
  • William Wikström
  • Daniella Roos (Silver - kata F9)
  • Jonathan Lendin Morris
  • Varja Berglund
  • Lagkata - BGKA Ladies (Ella, Edda, Lova) Silver - kata lag

 


 

Stockholms Distrikts Mästerskap 27/10-2012

 

  • Mathias Karlsson (injured - had to stop after 2 fights)
  • Jakob Spång (Brons - kumite, Brons - kata kadetter)
  • Theodor Bengtsson
  • Mikael Melosso
Uppdaterad: 23 NOV 2017 15:12 Skribent: Elisabeth Lundhagen

Kontaktpersoner

Love Runeskjöld
070 726 87 83

Anton Degardh
070 494 89 44

E-mail: This is a mailto link

_____________

 

_____________

 

Vi har SWISH: 123 520 14 05

_____________

_____________

vinnande_forening

 

budo&fitness

Postadress:
Bromma Goju-Ryu Karate Akademi IF - Karate
c/o Peter Holm, Kapplandsvägen 6, 4tr
16836 Bromma

Kontakt:
Tel: +46707268783, +46704948944
E-post: This is a mailto link